رام کاستوم چیست و چرا باید از کاستوم رام استفاده کنیم؟

کاستوم رام

اگر در حال خواندن این پست هستید، به احتمال زیاد در دنیای رام های سفارشی(رام کاستوم) برای Android™ تازه وارد هستید. درست میگم؟

خوب…این سوال شاید ذهن خیلیها را درگیر کند واقعا رام کاستوم چیست؟

به عنوان یک شروع، درک دسته ای از اصطلاحات فنی جدید مانند “بوت لودر”، “کاستوم ریکاوری”، “فلش رام” و غیره می تواند بسیار طاقت فرسا باشد. به من اعتماد کنید،

برای من، همه چیز از زمانی شروع شد که به طور تصادفی به موضوعی در XDA برخوردم، در حالی که به دنبال نکاتی برای بازیابی گوشی هوشمند قدیمی خود بودم. و این درهای این بعد موازی توسعه سیستم عامل مبتنی بر اندروید را به روی من باز کرد.

باور کنید، وقتی بالاخره یک کاستوم رام روی آن گوشی هوشمند فلش کردم، خیلی ترسیده بودم، ترس از شکست نبود، بلکه از بریک شدن تلفن در این فرآیند  بود!

خوشبختانه، به خوبی پیش رفت، و من به طرز خوشایندی از نتایج شگفت زده شدم و تعجب کردم که چرا قبلاً از این موضوع اطلاعی نداشتم.

می توانم به شما اطمینان دهم که اگر من توانستم یک کاستوم رام روی دستگاه اندرویدی خود فلش کنم، با دانش بسیار محدود ، شما هم می توانید.

به شما هشدار داده می شود که ممکن است دیگر هرگز نتوانید به سیستم عامل موجودی که سازنده گوشی هوشمند خود ارائه کرده است بازگردید (رام استوک).

فرض می‌کنم اگر در حال خواندن این مقاله هستید مبتدی هستید (اگرچه حتی اگر اینطور نباشید، خوشحالم که هنوز با من همراه هستید).

اجازه دهید گامهایی  را به دنیای رام‌های کاستوم اندروید برداریم و بفهمیم که چه هستند و چه چیزی آنها را بسیار جذاب می‌کند. توجه داشته باشید که در این مقاله قصد نداریم به فرآیندهای مربوطه بپردازیم یا سعی کنیم نکات فنی را بررسی کنیم. ما فقط بر روی اصول تمرکز خواهیم کرد.

فهرست مطالب

 

اندروید چیست؟

اندروید یک سیستم عامل متن باز است که توسط گوگل برای گوشی های هوشمند و تبلت ها توسعه یافته و نگهداری می شود. این بر اساس یک نسخه اصلاح شده از هسته لینوکس است.

پروژه متن باز اندروید (AOSP) چیست؟

پروژه منبع باز Android (AOSP) مخزن رسمی سیستم عامل اندروید است که توسط Google نگهداری می شود که در آن کد منبع در خالص ترین شکل آن  برای دانلود در دسترس همه است. هدف AOSP ارائه یک چارچوب منبع باز برای توسعه دهندگان و سازندگان است تا در عین حفظ سازگاری با دستگاه های مختلف اندرویدی، بر روی آن ایده های خود را بسازند.

کد منبع توسط OEM های مختلف (مانند سامسونگ و وان پلاس) برای افزودن ویژگی های اضافی، سفارشی سازی یا بهینه سازی عملکرد برای دستگاه های تلفن همراه خود اصلاح می شود.

توسعه دهندگان مستقل از کد منبع یکسانی برای ساخت انواع ویژگی های سیستم عامل اندروید برای دستگاه های مختلف استفاده می کنند. اجازه دهید در مورد این بخش بیشتر بحث کنیم.

استوک رام چیست؟

Stock ROM سیستم عاملی است که از قبل روی دستگاه اندرویدی جدید نصب شده است. سازندگان آنها را با بهینه سازی سیستم عامل اندروید می سازند تا طعمی منحصر به فرد به آن ببخشند. نمونه های محبوب: Samsung Experience و OxygenOS.

کاستوم رام چیست؟

به عبارت ساده، کاستوم رام ها سیستم عامل مبتنی بر سیستم عامل اندروید برای دستگاه های تلفن همراه هستند. معمولاً برای بهبود رابط کاربری و/یا اضافه کردن ویژگی‌ها در اندروید به شکل و شمایلی خاص ساخته شده‌اند.

اکثر کاستوم رام ها توسط توسعه دهندگان اندرویدی یا تیم های کوچک توسعه یافته و نگهداری می شوند. با این حال، این ها  چند نمونه از شرکت هایی هستند که رام های سفارشی را توسعه می دهند.

چرا باید  رام کاستوم نصب کنید؟

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است بخواهید به دنبال یک کاستوم رام باشید.

 • استوک اندروید : اکثر تولیدکنندگان گوشی های هوشمند دستگاه های خود را با سیستم عامل های اندرویدی سفارشی ارسال می کنند. و اگرچه ممکن است برخی آن را دوست داشته باشند، اما اگر شما هم مانند من هستید، یک سیستم عامل تمیز و بی نقص را در دستگاه خود ترجیح می دهید. و از آنجایی که اکثر کاستوم رام ها رابط کاربری خالص اندروید را حفظ می کنند، اگر به سادگی علاقه دارید، انتخاب واضحی است که آنها را انتخاب کنید.
 • جدیدترین اندروید در دستگاه‌های قدیمی‌تر : اکثر تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند از دستگاه‌های خود با ارتقای سیستم عامل تا یک یا دو سال پشتیبانی می‌کنند. این امر معمولاً یک ارتقاء نسخه اصلی و چند به روز رسانی امنیتی است. برخی از شرکت ها حتی بدتر عمل می کنند. بنابراین، اگر در گوشی‌های هوشمند قدیمی که دیگر به‌روزرسانی‌های رسمی از سوی سازنده دریافت نمی‌کنند، پس شما دچار نسخه قدیمی اندروید شده اید، ممکن است به کاستوم رام‌ها فکری جدی کنید. بعلاوه، توسعه دهندگان رام کاستوم معمولاً نسبت به بسیاری از سازندگان در به روز رسانی سریعتر هستند.
 • از شر برنامه های اضافی خلاص شوید : وقتی یک گوشی هوشمند جدید خریداری می کنید، متوجه خواهید شد که با یک سری برنامه های از پیش بارگذاری شده، از سازنده یا شخص ثالث همراه است. شرکت‌های برنامه‌های شخص ثالث به شرکتهای سازنده دستگاههای اندرویدی مبالغی پرداخت می‌کنند تا دستگاه‌هایشان را با برنامه‌هایشان ارائه کنند، که به نوبه خود به کاهش قیمت کلی گوشی‌های هوشمند برای مصرف‌کنندگان کمک می‌کند. اینها معمولا کم استفاده ترین اپلیکیشن ها هستند. بدتر از آن – بیشتر آنها به عنوان برنامه های سیستمی نصب می شوند، به این معنی که اگر بخواهید نمی توانید آنها را حذف  کنید (اگرچه اخیراً من شاهد تغییر خوشایند در این روش هستم). نصب یک کاستوم رام بر روی دستگاه شما باعث می‌شود که سیستم شما از برنامه‌های ناخواسته پاک شود – که به نوبه خود به معنای فضای ذخیره‌سازی بیشتر و هدر رفتن رم کمتر است.
 • ویژگی‌های اضافه شده/سفارشی‌سازی : رام‌های سفارشی دارای بسیاری از ویژگی‌های اضافه شده هستند که در سیستم‌عامل موجود در دستگاه شما یافت نمی‌شوند. و بر خلاف موارد ارائه شده توسط تولید کنندگان، اینها بیشتر مفید هستند. به آن امکانات بی‌پایان سفارشی‌سازی ظاهر و حس دستگاه خود را آنطور که می‌خواهید اضافه کنید، این یک معامله به صرفه است.
 • کنترل دستگاه خود را مجدداً به دست آورید : اکثر گوشی های هوشمند عمداً توسط سازنده ها ضعیف شده اند. این بدان معناست که شما تجربه ای را که سخت افزار دستگاه شما قادر به ارائه آن است، دریافت نمی کنید. فلش کردن کاستوم رام و دسترسی روت این اطمینان را میدهد که حداکثر عملکرد را از دستگاه خود دریافت می کنید.

  چرا باید از رام کاستوم اجتناب کنید؟

  علیرغم مزایای زیادی که کاستوم رام ها به همراه دارند، هنوز چند نکته وجود دارد که باید تجدید نظر کرد:

  • باطل شدن گارانتی : تعویض سیستم عامل استوک دستگاه شما با یک رام کاستوم معمولاً گارانتی شما را باطل می کند.
  • آسیب احتمالی به دستگاه شما : فرآیند نصب کاستوم رام برای همه مناسب نیست. فقط در صورتی که می‌خواهید خود را در این چالش محک بزنید، این کار را انجام دهید.
  • عملکرد باتری : مشاهده شده است که دستگاه‌های اندرویدی بیشترین عمر باتری را در پوسته‌های استوک خود دارند. این به این دلیل است که آنها برای سخت افزار بهینه و آزمایش شده اند.
  • مشکلات سخت افزاری : رام های سفارشی ممکن است گاهی اوقات در دستگاه شما ناپایدار باشند، زیرا در ابتدا برای پشتیبانی از سخت افزار شما ساخته نشده اند. ممکن است راه اندازی مجدد ناگهانی، افت فریم یا خرابی وجود داشته باشد. با این حال، اخیراً متوجه شده ام که اکوسیستم کاستوم رام بسیار تکامل یافته است و بسیاری از این مسائل دیگر آنقدرها تکرار نمی شوند.

  آیا نصب رام کاستوم ایمن است؟

  بله، کاستوم رام ها برای نصب به عنوان درایور روزانه بسیار ایمن هستند. اما در اینجا باید چند نکته را در نظر داشت:

  • منبع : کاستوم رام ها را فقط از وب سایت های رسمی مربوطه یا XDA دانلود کنید.
  • دستورالعمل ها: دستورالعمل های نصب ارائه شده توسط توسعه دهنده را به صورت جدی دنبال کنید. اغلب توسعه دهندگان فرآیند را به طور عمیق توضیح نمی دهند با این فرض که شما قبلاً آن را می دانید. بنابراین، قبل از نصب اولین مورد، تحقیق کاملی انجام دهید.
  • کمک گرفتن از متخصصین : در صورت نیاز از کمک متخصص استفاده کنید. ویدیوهای آموزشی را  تماشا کنید، با یک تکنسین اندرویدی که می شناسید تماس بگیرید یا درخواست خود را در سام رام مطرح کنید تا توسعه دهنده یا اعضای دیگر بتوانند به شما کمک کنند.

  چه کسی باید رام کاستوم را نصب کند؟

  ابتدا مطلع باشید که نصب کاستوم رام خطراتی دارد که قبلا توضیح داده شد. شما باید خیلی مطمئن باشید که این کار را می خواهید انجام دهید.

  • اگر دستگاه شما همچنان تحت گارانتی است، تعویض سیستم عامل موجود ممکن است آن را باطل کند. ابتدا سند گارانتی را بخوانید.
  • اگر دستگاه شما دیگر تحت گارانتی نیست اما بی عیب و نقص کار می کند و دلیلی برای تعویض سیستم عامل نمی بینید، این کار را انجام ندهید.
  • من به کسی که دانش فنی محدودی دارد یا میل به عیب یابی دارد توصیه نمی کنم که خودش یک کاستوم رام نصب کند.
  • با این حال، اگر اشتیاق دارید که چیز متفاوتی را امتحان کنید و آماده انجام تمام عیب‌یابی در صورت بروز مشکل هستید، مقاله را دنبال کنید.

  کدام دستگاه ها نیازی به رام کاستوم ندارند؟

  این خیلی منطقی است. هر دستگاهی می تواند بدون رام کاستوم به خوبی کار کند. اما نظر شخصی من این است که اگر دستگاه شما در حال حاضر یک نسخه تقریباً استوک اندروید دارد، سراغ کاستوم رام نروید.

  • تلفن‌های هوشمند Pixel  – آن‌ها با افزودن ویژگی‌ها و پیشرفت‌های خاص پیکسل، تجربه‌ای خالص از اندروید را ارائه می‌کنند.
  • گوشی‌های هوشمند OnePlus – آن‌ها با OxygenOS کار می‌کنند، که تجربه‌ای تقریباً کامل را ارائه می‌دهد و برای سرعت و عملکرد بسیار بهینه شده است.
  • گوشی‌های هوشمند اندروید وان – به‌روزرسانی‌های این گوشی‌های هوشمند توسط خود گوگل به عنوان بخشی از پروژه Android One ارائه می‌شوند.
  • برخی دیگر – برخی از تولیدکنندگان هستند که گاهی دستگاه‌هایی با تجربه اندروید تقریباً خالص را راه‌اندازی می‌کنند، بدون اینکه بخشی از پروژه Android One باشند.

  آیا کاستوم رام ها قانونی هستند؟

  .  AOSP کاملا منبع باز است. این بدان معنی است که هر گونه تغییری که تحت مجوز منبع باز مناسب انجام شود، تا زمانی که کدهای جدید اضافه شده اختصاصی نباشند، کاملا قانونی هستند.


  خوشحالم که هنوز در این سفر یادگیری با من هستید. امیدوارم بتوانیم اصول اولیه کاستوم رام ها، محاسن و معایب آن ها و اینکه آیا واقعاً نیاز به فلش کردن رام روی دستگاه خود دارید یا خیر را به شما انتقال دهیم.

  در مرحله بعد، من به شما توصیه می کنم مقاله من در مورد بهترین کاستوم رام های اندروید را بخوانید  و بر اساس نیاز خود بفهمید که کدام رام را دوست دارید.

  می دانم که در آغاز می تواند دلهره آور باشد، اما نگران نباشید.

  اگر سوال یا پیشنهادی دارید، لطفا در نظرات بنویسید. خوشحال می شوم به آنها پاسخ دهم زیرا این به من هم مانند شما کمک می کند.

  ممنون که با ما همراه بودید.