11 مورد از بهترین کاستوم رامهای اندروید در سال 2021

best custom roms

زیبایی اندروید در ماهیت منبع باز آن نهفته است. می توانید کد منبع را از مخزن اندروید (AOSP) بردارید و آن را مطابق میل خود تغییر دهید. البته برای این کار باید یک توسعه دهنده ماهر باشید.

حتی اگر شما مهارت زیادی ندارید ، نگران نباشید.

جامعه توسعه اندروید بسیار بزرگ است و صدها توسعه‌دهنده پرشور مشغول استخراج کد منبع و توسعه طیف گسترده‌ای از ساخت‌های سفارشی برای اندروید هستند که به رام‌های سفارشی نیز معروف است.

بنابراین چگونه میتوان تصمیم گرفت که بهترین کاستوم رام برای اندروید کدام است؟

هیچ پاسخ مستقیمی برای این سوال وجود ندارد. شما باید درک کنید که هر یک از این رام ها با ایده متفاوتی ساخته شده اند. در حالی که برخی بر مجموعه ویژگی ها تاکید دارند، برخی دیگر معتقدند که ثبات مهم تر است. باز هم، برخی از آنها وجود دارند که امنیت برای آنها مهم است.

درست مانند بسیاری از محصولات در دنیای نرم افزار، ما تعداد زیادی رام سفارشی داریم که در حال ساخت هستند، اما تنها تعداد کمی از آنها به اندازه کافی خوب (یا بهتر بگوییم پایدار) هستند که می توانند به عنوان یک درایور روزانه استفاده شوند.

در این مقاله لیستی از بهترین کاستوم رام های اندروید را بدون ترتیب خاصی به اشتراک می گذاریم.

اما ابتدا باید مشخص کنید که از رام جدیدی که می خواهید روی دستگاه خود نصب کنید چه انتظاری دارید. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا می خواهید سیستم عامل استوک دستگاه خود را حذف کنید و به دنبال یک رام سفارشی بروید.

  • تجربه نزدیک به اندروید رسمی
  • جدیدترین اندروید در دستگاه های قدیمی تر
  • خلاص شدن از شر برنامه های پیش فرض
  • ویژگی های اضافی و سفارشی سازی

بر اساس این که چرا این جابجایی را انجام می دهید، می توانید تصمیم بگیرید که کدام رام با نیازهای شما مطابقت دارد. هنگامی که تعدادی از آنها را انتخاب کردید، توصیه می‌کنم جزئیات بیشتر و بررسی آن رام‌های انتخاب شده برای دستگاه خاص خود را در انجمن توسعه‌دهندگان XDA بررسی کنید .

اگر در این زمینه تازه کار هستید، من مقاله ای در مورد اصول رام های کاستوم برای اندروید نوشتم . اکیداً توصیه می کنم ابتدا آن را مطالعه کنید.

بدون هیچ مقدمه ای، بیایید شروع کنیم.

بهترین کاستوم رام ها برای اندروید

فهرست بهترین کاستوم رامها:

 

LineageOS

LineageOS

LineageOS را دانلود کنید

LineageOS بزرگترین نام در دنیای کاستوم رام ها است. LineageOS جانشین CyanogenMod است که اکنون متوقف شده است. CyanogenMod یکی از اولین کاستوم رام هایی بود که مورد تحسین جدی قرار گرفت و LineageOS مطمئناً به نام قدیم خود به خوبی عمل می کند.

امروز یکی از کاستوم رام های بزرگ است. با این حال، قضاوت LineageOS فقط بر اساس چند عدد ناعادلانه خواهد بود. امروزه هیچ کاستوم رام به اندازه LineageOS به دنیای کاستومهای اندروید کمک نمی کند. در واقع، اکثر کاستوم رام ها از LineageOS به عنوان پایه خود استفاده می کنند.

از زمان آغاز به کار، LineageOS شهرت خود را به عنوان یک رام تمیز و پایدار حفظ کرده است. برای دستیابی به این هدف، توسعه‌دهندگان به این نکته توجه کرده‌اند که رابط کاربری و ویژگی‌های آن را تا حد امکان شبیه اندروید خالص بدون افزودن سفارشی‌سازی‌های زیاد، حفظ کنند.

همه این دلایل کافی است تا بدانیم چرا هیچ لیستی از برترین کاستوم رام های اندروید بدون LineageOS کامل نمی شود.

    Pixel Experience

تجربه پیکسل

دانلود Pixel Experience

Pixel Experience یکی از بهترین کاستوم رام های موجود در حال حاضر است. همانطور که از نام آن پیداست، تمام ویژگی های گوگل پیکسل را به سایر دستگاه های اندرویدی می آورد.

این رام از زمانی که اولین بار شروع به کار کرد، یک رام بسیار محبوب بوده است. دلیل اصلی آن این است که تعداد زیادی دستگاه را پشتیبانی می کند و همه آنها به روز رسانی به موقع دریافت می کنند.

از آنجایی که هدف این رام حفظ رابط کاربری ساده و تمیز دستگاه های پیکسل است، سفارشی سازی زیادی را ارائه نمی دهد. این چیزی است که بیشتر افراد در مورد این رام دوست دارند.

اگر می خواهید حس یک دستگاه پیکسل را داشته باشید، این بهترین کاستوم رامی است که می توانید نصب کنید.

      Resurrection Remix

ریمیکس رستاخیز

دانلود ریمیکس رستاخیز

Resurrection Remix مدت‌هاست که وجود داشته و به عنوان پادشاه سفارشی‌سازی شناخته می‌شود. هدف اصلی این رام ارائه طیف گسترده ای از گزینه های سفارشی سازی برای دستگاه های اندرویدی است در حالی که ثبات دستگاه را به خطر نمی اندازد.

اگرچه این رام اساساً مبتنی بر LineageOS است، اما ویژگی‌های دیگر کاستوم رام‌های محبوب را نیز به همراه دارد. توسعه سفارشی که توسط خود تیم انجام می شود را به آن اضافه کنید و یک رام سفارشی دارید که می تواند تمام نیازهای شما را مرتفع کند و  تقریباً تمام جنبه های دستگاه Android خود را سفارشی کنید. با این حال، با ویژگی های بی پایانی که از پروژه های مختلف منشأ می شود، اغلب نگرانی هایی در مورد پایداری این رام مطرح شده است.

اگر کاربری هستید که می‌خواهید بر روی گزینه‌های سفارشی‌سازی دستگاهتان کنترل کامل داشته باشید، این همان رامی است که باید به سراغ آن بروید.

اندروید پارانوئید

اندروید پارانوئید

دانلود پارانوئید اندروید

اندروید پارانوئید یکی از قدیمی ترین و تحسین شده ترین پروژه های کاستوم رام است. اگرچه توسعه آن مقداری کند شده است، اخیراً آنها در تلاش هستند تا نسخه های جدید را بیشتر پیگیری کنند.

این یکی از خلاقانه ترین پروژه های کاستوم رام است. به عنوان مثال، امروزه چیزی که ما با نام Ambient Display می شناسیم، قابلیتی که به شما امکان می دهد اعلان ها را بدون روشن کردن نمایشگر دستگاه خود بررسی کنید، ابتدا در اندروید پارانوئید به صورت “Peek” ظاهر شد. این خودش گویای همه چیز است.

اگر علاقه مند به آزمایش یک رام سفارشی هستید که دارای ویژگی های نوآورانه ای است که در دستگاه های دیگر یافت نمی شود، اجازه دهید این رام باشد.

با این حال، اگر توسعه‌دهندگان در انتشار خود سریع‌تر عمل می‌کردند، در توصیه این رام مطمئن‌تر  بودیم. با توجه به اینکه آنها اغلب بیلدهای خود را به روز نمی کنند، دستگاه هایی که روی اندروید پارانوئید اجرا می شوند اغلب به آخرین به روز رسانی های امنیتی نیاز دارند.

crDroid

crDroid

crDroid را دانلود کنید

این یک کاستوم رام مبتنی بر LineageOS است که در حفظ ثبات عالی و در عین حال ارائه طیف مناسبی از ویژگی ها عالی است. این به شما امکان می دهد جنبه های مختلف رابط کاربری مانند نوار وضعیت، ناوبری، صفحه قفل و غیره را سفارشی کنید.

crDroid همچنین به دلیل ارائه عملکرد عالی و عمر باتری مشهور است.

رام به خوبی با آخرین نسخه های اندروید به روز شده و از دستگاه های زیادی پشتیبانی می کند.

AospExtended

AOSPE تمدید شد

AospExtended را دانلود کنید

همانطور که از نام آن پیداست، این کاستوم رام مبتنی بر AOSP است که دارای بسیاری از ویژگی ها و سفارشی سازی های اضافه شده برگرفته از کاستوم رام های محبوب دیگر مانند LineageOS، OmniROM، Dirty Unicorns و غیره است.

این رام به دلیل ارائه ویژگی های خوب و در عین حال حفظ یک رابط کاربری و ویژگیهای AOSP ، مشهور است.

اگر به دنبال رام ساده ای هستید که ویژگی های مفیدی داشته باشد، اما سنگین نباشد، می توانید به سراغ AospExtended بروید.

  Evolution X

تکامل X

دانلود Evolution X

Evolution X یک کاستوم رام است که مدتی است سر و صدای زیادی ایجاد کرده است. دلایل متعددی وجود دارد که چرا آن را یکی از برترین کاستوم رام ها می دانند.

ابتدا، تجربه دستگاه پیکسل را در تلفن هوشمند اندرویدی شما ارائه می دهد. علاوه بر این، توسعه دهندگان ویژگی ها و سفارشی سازی های اضافی را اضافه کرده اند.

Evolution X اغلب با ویژگی ها، وصله های امنیتی به روز می شود و از محبوب ترین دستگاه ها پشتیبانی می کند. علاوه بر این، یکی از پایدارترین کاستوم رام ها برای گوشی هوشمند شما است.

اگر به دنبال رامی هستید که ظاهر و حس یک دستگاه پیکسل را ارائه دهد و در عین حال تنظیمات اضافی را برای بهینه سازی اندروید شما ارائه دهد، Evolution X یکی از بهترینهاست.

Havoc-OS

Havoc-OS

Havoc-OS را دانلود کنید

Havoc-OS یکی از برترین رام های سفارشی برای گوشی های هوشمند اندرویدی است که امروزه می توانید پیدا کنید. توسعه دهندگان سعی کرده اند بهترین موارد را از منابع مختلف استخراج کنند.

این رام  بر پایه AOSP و الهام گرفته از گوگل پیکسل است. اگرچه تا آنجایی که به قابلیت سفارشی‌سازی مربوط می‌شود، ما  Resurrection Remix را پیش رو داریم، اما Havoc-OS مطمئناً چند وظیفه را بهتر انجام می‌دهد.

رام Havoc-OS چندین ویژگی خاص  را ارائه می دهد و یک رابط کاربری الهام گرفته از پیکسل دارد – ترکیبی برنده که این رام را بسیار محبوب کرده است.

توسعه دهندگان Havoc-OS اغلب به روز رسانی را برای طیف وسیعی از دستگاه ها انجام می دهند. اگرچه سوالاتی در مورد پایداری این رام مطرح شده است.

OmniROM

OmniROM

OmniROM را دانلود کنید

OmniROM از کاستوم رامهای قدیمی است و هیچ کس در جامعه اندرویدی وجود ندارد که بتواند از بزرگی و اهمیت آن براحتی بگذرد. من معتقدم این رام مهم است زیرا درست مانند اندروید پارانوئید، OmniROM نوآوری را در صحنه ایجاد می کند. به طوری که از آن به عنوان رام پایه برای توسعه کاستوم رام های مختلف دیگر استفاده می شود.

ویژگی‌های جالب مختلفی مانند OpenDelta، OmniSwitch و Multi-Window که بعداً به رام‌های دیگر منتقل شدند، در ابتدا برای OmniROM توسعه یافتند.

این یک رام بسیار پایدار است و دارای ویژگی های عالی و سفارشی سازی است. این باعث می شود که یکی از بهترین کاستوم رام های اندروید ارائه شده توسط توسعه دهندگان باشد.

اگر دستگاه شما توسط OmniROM پشتیبانی می شود، مطمئناً توصیه می کنم یک بار آن را امتحان کنید تا خودتان جادو را ببینید.

ArrowOS

ArrowOS

ArrowOS را دانلود کنید

اگر تنها چیزی که می خواهید یک رام مینیمالیست، تمیز و فقط ویژگی هایی است که واقعاً به آن نیاز دارید، ArrorOS میتواند یک انتخاب عالی باشد.

توسعه دهندگان ساخت سیستم عاملی را هدف قرار داده اند که بر تعداد زیادی ویژگی و سفارشی سازی تمرکز نمی کند و فقط ویژگی های مفیدی را ارائه می دهد که اکثر کاربران همیشه به آن نیاز دارند. نتیجه یک رام بسیار پایدار است که عملکرد روان و عمر باتری شگفت انگیزی را ارائه می دهد.

MIUI

MIUI

MIUI را دانلود کنید

میتوان گفت که MIUI در دسته کاستوم رام های دیگری که بحث کردیم قرار نمی گیرد. و MIUI برای همه یکجور نیست. با این حال، احتمالاً یکی از بزرگترین پروژه های کاستوم رام در دنیای اندرویداست. این واقعیت که توسط یک سازنده محبوب گوشی های هوشمند (شیائومی) پشتیبانی می شود را نمیتوان نادیده گرفت.

این رام، که به عنوان یک پوسته اندرویدی شروع بکار کرد و با حذف کشوی برنامه شبیه به iOS ساخته شد، در طول سال ها پیشرفت زیادی کرده است. سفارشی‌سازی‌های زیادی ارائه می‌کند و هیچ شباهتی به اندروید موجود ندارد. به همین دلیل، مشاهده شده است که بر عمر باتری نیز تأثیر می گذارد. اینها احتمالاً دلایلی هستند که اکثر اعضای XDA طرفدار این رام نیستند.

MIUI هم در رابط کاربری و هم در مجموعه ویژگی ها به شدت سفارشی شده است.در حالی که سایر کاربران اندروید مشتاقانه منتظر ارتقای نسخه اندروید هستند، برای کاربران MIUI،ارتقاء نسخه MIUI بیشتر از اندروید برای آنها اهمیت دارد.

اگرچه من طرفدار رابط کاربری MIUI نیستم، اما اگر آن را دوست دارید، قطعاً می توانید آن را امتحان کنید. این پوسته از قبل روی همه دستگاه های شیائومی نصب شده است و به دستگاه های محبوب مختلف نیز منتقل شده است.


پس از انتخاب خود، مایلید مقاله ما را در مورد نحوه نصب کاستوم رام بخوانید .

بالاخره ما در پایان این ماراتن هستیم. انتخاب چند نام و ساختن این فهرست بسیار دشوار بود. دلیل آن این است که توسعه‌دهندگان زیادی هستند که رام‌های سفارشی فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌کنند که نمی‌توان همه آن‌ها را در یک مکان قرار داد.

شما اگر علاقمند به نصب و تجربه کاستوم رام بر روی دستگاه اندرویدی خود هستید میتوانید از طریق فرم درخواست رام رسمی یا کاستوم با ما در ارتباط باشید تا بهترین کاستوم رام را در اختیار شما قرار دهیم…